הצעות לכתבי-עת מדעיים חדשים

מאת נביא שקר

רוב כתבי-העת המדעיים מפעילים סינון ראשוני של כתבי-היד שנשלחים אליהם, ולאחר מכן יש סבבים של ביקורת ומענה לביקורת, ובלה בלה בלה וכאב ראש.

הנה הצעות לכתבי-עת שהתמריץ שלהם עובד באופן קצת אחר:

Once

ONCE

נניח לרגע ש-ONCE (בעברית ״פעמון״) הוא כתב-עת מדעי רציני. ״פעמון״ פונה לקהל רחב, ומפרסם מחקרים חדשים בפיזיקה, כימיה, ביולוגיה, אסטרופיזיקה, רפואה, מדעי המחשב, מדעי החברה וכו׳. כתב-העת מפעיל ביקורת בסיסית שמונעת מקשקוש מוחלט להתפרסם, אבל מעבר לבדיקת שפיות ובדיקה טכנית כללית, כמעט כל מה שנשלח מתפרסם (נניח שאחוזי הקבלה הם משהו כמו 80%).

העניין הוא, שאפשר לפרסם בפעמון רק פעם אחת.

הכלל הזה כולל שיתופי פעולה ואנשים שהם לא המחבר הראשי של המאמר.

עכשיו, בתור חוקר או חוקרת, מה כדאי לך לעשות? הדבר תלוי בהסתברות שאתם מאמינים שתגלו דברים חשובים או מעניינים לאורך הקריירה שלכם, ובאיזה קצב זה יקרה. חלק קטן אולי ירצה לחכות לסוף הקריירה, חלק אולי ירצו לפרסם משהו ׳גדול׳ בתחילת הקריירה כדי להגיע לקהל רחב. חלק ירצו להעריך את כמות הפרסומים המדעיים האפשריים שלהם כ-N, לחכות עד שהם יפרסמו N/e מאמרים, ואז לשלוח לפעמון את המחקר הבא שלהם שמנצח את המאמר הטוב ביותר מבין N/e שכבר פורסמו (למה? כי ככה).

[ידידי ג׳ הציע גרסא אחרת – אחוזי קבלה גבוהים יותר בירחונים, אבל לכל חוקר מותר לפרסם עד 10 מאמרים בחייו]

Better

better

"שיפור״, בשמו העברי, מקדיש גליונות לתתי-תחומים (גליון הפיזיקה למשל כולל אסטרופיזיקה, חומר מוצק, חישוב קוונטי וכו׳). גם כתב-העת הזה פונה לקהל רחב, ומפרסם מחקרים בתחומים שונים.

העניין הוא, ש״שיפור״ יפרסם מאמר רק אם הוא טוב יותר מהמאמרים שהתפרסמו בו עד כה (בתוך תת-תחום המחקר). אנשים בטח ישאלו מי קובע מה טוב יותר, אבל נניח שיש לנו צוות מבקרים טוב למדי. בהתחלה ״שיפור״ יפרסם זבל מוחלט, אבל לאט לאט אפשר לקוות שהוא יבצע אלגוריתם טיפוס-גבעה במרחב המאמרים האפשרי.

[אפשר לחשוב על תהליך דומה בעת שכירת אנשי סגל חדשים. הידיד ש׳ אמר שאצלם במחלקה עלה פעם הרעיון שישכרו חוקר חדש אם הוא טוב יותר מהחציון במחלקה. מצד אחד, זה קריטריון סביר למדי – לא מבקשים שתהיה טוב יותר מכוכבי המחלקה, בסך הכל אתה צריך להיות יותר טוב מחצי מהם, וחלק בטח די בינוניים. מצד שני, בהנחה שזה עובד, אמור להיות שיפור במחלקה עם כל רכש]

Proposal

proposal

"הצעה״ יכול לעבוד גם בתור אתר. כתב-העת (או האתר) יאגד הצעות למחקר מטעם חוקרים בתחומים שונים. אלה הרעיונות שחוקרים מציעים בערך פעם בשבוע (או יום) יחד עם המשפט ״זה יכול להיות אחלה מאמר״. כלומר, אין שום סיכוי שיהיה להם זמן לעשות את זה, אבל מישהו אי שם יכול להוציא מזה משהו.

במקום שרעיונות כאלה ימותו מסביב לשולחן המעבדה, אפשר לפרסם אותם ב״הצעה״. מאמרים בכתב-העת הם לכל היותר עמוד, עדיף פחות, וכוללים את הרעיון, למה מדובר ברעיון טוב, ומה צריך כדי לממש אותו (בערך).

הדבר היחיד שיוצא לחוקר או חוקרת מפרסום ב״הצעה״ זה הסכם ג׳נטלמני שאם מישהו אחר רואה את הרעיון בכתב-העת ומבסס עליו את המחקר שלו, הוא צריך לכתוב ב-acknowledgments שהרעיון הגיע מאדם כזה וכזה. כמובן שאף-אחד לא יכול לאכוף את ההסכם הזה, אבל אני מרשה לעצמי לא לדאוג לפרטים האלה כי אני גם לא הולך לפרסם את כתב-העת הזה. אם מישהו כן יעשה את זה, אנא זכרו מאיפה הרעיון הגיע.

====

חוץ מזה, אני חושב להתחיל פרס מחקר בשם ״פרסים רבים״ וכתב-עת בשם ״כתבי-עת מהנחשבים בעולם״.