ציוצי תעמולה

מאת נביא שקר

אני מסתכל מדי פעם בטוויטר כדי לראות מה כתבו על X. לפעמים X=לפיד.

כמעט כל האזכורים של יאיר לפיד בשנים האחרונות היו בהקשר שלילי. אבל בסוף דצמבר 2014, לפיד עצמו הגיע לטוויטר. קצת כמו עם פייסבוק, זה גרם לעוד אנשים להגיע.

אנשים כמו למשל טל "יאיר לפיד צובר תאוצה״ ארגמן, שרק מצייץ אל פוליטיקאים ואנשי תקשורת עם תמונות של יש עתיד.

או למשל דניאל ״סומך רק על יש עתיד״ מנשה, שמצייץ אל אנשי תקשורת ופוליטיקה כמה יש עתיד היא נהדרת.

או גיל, שהוא…גיל.

תהיתי אם אפשר לאפיין את הגל הזה. חשבתי במקור להסתכל על כל ה׳עוקבים׳ של כמה אנשי חדשות / פוליטיקאים ולראות מי הצטרף אחרי דצמבר 2014, יש לו מעט חברים, החברים מקושרים ביניהם וכו׳. העניין הוא שזה היה לוקח הרבה זמן, וטוויטר מערימים עלי קשיים בתחום הזה.

במקום זה עשיתי משהו קצת יותר קטן וידני. התחלתי עם כמה אנשים שלא עושים כלום בחיים חוץ מלצייץ בעד לפיד*** והצטרפו לאחרונה, ובדקתי מי ׳עוקב׳ אחריהם (זה יותר סביר מאשר לבדוק אחרי מי הם עוקבים, כי אז מגיעים לרשימות של מאות ואלפים, בעיקר ענייני פוליטיקה ותקשורת).

[***הערה: זה נשמע כאילו אני יורד על אנשים שרק כותבים סיסמאות בעד לפיד, מה שלא לגמרי לא נכון. אבל קחו בחשבון שאני מבלה זמן בלקרוא את האנשים האלה. מה זה אומר עלי?]

הגרף המצורף מראה את ה״רשת״ הבסיסית.חץ מ-x ל-y אומר ש-x עוקב אחרי y. כל מי שמופיע בכחול הצטרף לאחרונה (סוף דצמבר או אחריו) ומצייץ כמעט אך ורק בעד לפיד, או נגד אויבים של לפיד, מפברט דברים שלפיד אמר, מעלה תמונות של יש עתיד, וכו׳.

Lapidtree

האנשים בצהוב הם אנשי ׳יש עתיד׳ שאינם חלק מהגל הנוכחי, או אנשים שיש להם חיים כלשהם. למשל, תמי נשיא היא חלק מצוות הניו-מדיה של לפיד, tshukit היא מישהו בלתי נסבל, אבל מצייצת על לפיד כבר שנים וכו׳.

האנשים בלבן הם כאלה שלא בעד לפיד באופן כלשהו.

===

מסקנה? לא יודע מה להסיק מזה כל כך. האם החשבונות האלה מופעלים על ידי צוות ׳יש עתיד׳? יכול להיות. בכתבה ב׳הארץ׳ על צוות לפיד הופיע הקטע הבא:

כשהתבקש לפרט יותר על שיטות הפעולה של המטה שלו הוא עטה מעטה חשאיות וסירב להרחיב. רמז לאחד הדברים שעושה הצוות אפשר היה למצוא בשלט על קיר משרדם, הקרוי במטה "חדר הגיקים": "טוקבקים יעד עצמי: פייסבוק 150, אינטרנט 40, טוויטר 30".

עכשיו, גם אם כן מדובר בפעילי מפלגה שאחראים על טוויטר (מה שלא בטוח בכלל), זה לא כזה סיפור. אני מניח שרוב המפלגות עושות משהו דומה. יכול גם להיות שמדובר בחסידים שבלי שום תשלום פשוט נכנסים כל הזמן לטוויטר ומצייצים בעד לפיד.

במקור רציתי להשתמש בדוגמאות האלה כדי ללמד אלגוריתם של machine learning למצוא עוד אנשים שעונים למאפיינים האלה באופן לא ידני, ואז לנסות לבדוק את זה יותר לעומק.

אולי אני אעשה את זה יום אחד.