חיים לוינסון, קשבנו לענייני פייסבוק (קצר)

מאת נביא שקר

לפני יומיים ״הארץ״ פרסמו בהבלטה כתבת פרשנות מאת חיים לוינסון, העוסקת בהצטרפות מר אוחנה לבית היהודי (מאז אוחנה הודיע שהוא פורש).

הכותרת הייתה ׳בנט הלך צעד אחד רחוק מדי׳, והפרשנות נפתחה בפסקא שבאה לבסס את ההכרזה הזו:

'מאז פרסומה של הידיעה על שיריונו הצפוי של חלוץ בית"ר ירושלים לשעבר, סופג בנט תגובות שליליות למהלך גם ממחנהו שלו. עיון מדגמי ב-2,500 התגובות לסטטוס שפרסם על אוחנה בדף הפייסבוק שלו מלמד כי ב-80% מהן נמתחת ביקורת שלילית משני כיוונים. הביקורת הצפויה היא מצד החרד"לים, שרואים באוחנה כמי ש"גרם למאות אלפים לחלל שבת". הביקורת השנייה, המפתיעה, היא מהצד החילוני־ליברלי, שרואה באוחנה "אדם ריק מתוכן" ו"בזבוז מקום בכנסת שהיה יכול להיות מיועד לדני דיין" ולמלחמות ההסברה שלו.'

מעבר לעצלנות וחוסר התרומה בתור עיתונאי, יש כאן גם כמה כשלים מחקריים. מה זה אומר בעצם, ש-80% מהתגובות הן שליליות? שליליות לפי איזה קריטריון? איך נעשה ה׳מדגם׳? כמה תגובות בחן לוינסון? מאה? אלף? עשר? מה ה״בייס-ליין״ כאן, כלומר האם תגובות בדף של בנט הן בדרך כלל חיוביות? באיזה רמה?

אני לא טוען שפייסבוק לא יכול להיות כלי מחקרי או דרך לבדוק הלך רוח. אם מבססים בסיס תגובות לסטטוסים, מגדירים קריטריונים ומבצעים מדגם מייצג אז אפשר בהחלט להראות חריגה מהבסיס הזה ומשם לנסות להקיש אם זה מייצג הלך רוח כללי (נגיד, להתאים באופן נפרד בין החריגה הזו לבין סקרים בקרב הציבור).

הנה דוגמא מומצאת לתרומה חיובית לדיון שעדיין לא מחייבת את לוינסון לקום מהכורסא שלו: נגיד שראינו שעל סמך 20 הסטטוסים האחרונים התגובות לפוסטים של בנט הן בדרך כלל חיוביות ברמת ה-60% פלוס/מינוס 10% (על פי קריטריון כמו ׳2 אנשים נפרדים שהסתכלו על התגובות הסכימו למעלה מ-90% לגבי טיב התגובה, בין אם היא שלילית, חיובית או נייטרלית׳). כעת, דגמנו 500 מתוך 2,500 התגובות לסטטוס על אוחנה וראינו ש-80% מהן שליליות (על פי הקריטריונים הקודם, עם מרווח טעות כלשהו שאפשר לחשב בכל מיני דרכים). מכאן אפשר להגיד שהסטטוס הזה גרר תגובות שליליות בפייסבוק באופן חריג יחסית לבנט. האם זה מייצג את הציבור? אולי. באופן נפרד נגיד שהראינו שמידת התגובה החיובית ל-20 הסטטוסים האחרונים נמצאים בקורלציה חיובית עם כמות המנדטים שבנט מקבל / כמות האהדה שהוא מקבל בסקרים / מידת ההתאמה שלו לראש ממשלה על-פי סקרים. על-סמך הקורלציה הזו אנחנו יכולים להגיד בערך כמה התגובה השלילית הנוכחית מייצגת את הציבור.

אפשר לעשות משהו דומה לכל פוליטיקאי וכל סטטוס כמובן, ואולי אני אפילו אעשה את זה מתישהו. כרגע זה נשמע כמו הרבה עבודה, ואני מבין למה לוינסון מתעצל. לי, בניגוד ללוינסון, אפילו לא משלמים על זה.