דב חנין, שומר מסורת

מאת נביא שקר

אפי ארזי, איש הטכנולוגיה והסטראט אפ, היה חולה אלצהיימר בשנותיו האחרונות. לפני שמצבו הדרדר ממש והמחלה אובחנה רשמית, קצת התעצבנתי כשהייתי שומע ממנו את אותה אנקדוטה או בדיחה בכל פעם (נדירה) שנפגשנו.

״אז אתה שומע, שני יהודים עומדים ליד מקלחת…״ הוא מחייך.

הו לא.

״והם מסתכלים על בחורה שם…״

כן, אני יודע.

״ואחד אומר, וואו היא נראית טוב, אבל השני אומר…״

העיניים שלה פוזלות לגמרי.

״העיניים שלה פוזלות לגמרי! אז הראשון מתעקש שהיא נראית טוב, ו…״

אני יודע. ואז השני אומר ששתי האוזניים שלה באותו צד.

״והשני מתעקש שהאוזניים שלה באותו צד!״

בבקשה די.

=======

בזמנו זה היה טרחני, בדיעבד זה קצת עצוב. הפואנטה היא שדב חנין אולי צריך ללכת להיבדק, כי הנה הטקסט שהוא פרסם לכבוד יום כיפור:

"לפני 9 שנים, כשעוד הייתי יו״ר ארגון הגג של ארגוני הסביבה, לפני שנבחרתי לכנסת, אירחנו משלחת של פעילים מאירופה. שוחחנו על מאבקים סביבתיים ובין השאר על מאמצי השחרור מהתלות ברכב הפרטי. ההולנדית בחבורה סיפרה לנו בגאווה שקרוב לחמישית מהתושבים בעיר שלה משאירים את מכוניותיהם בבית ב״יום ללא מכוניות״ שהם יזמו. הגרמני אמר שאצלו זה אפילו יותר מחמישית. בעיר שלי, אמרתי, יש יום שבו כמעט אף אחד איננו נוסע ברכב. "

משעשע, אם לא קראת את הטקסט שלו ליום כיפור 2013:

״לקראת יום כיפור אני נזכר בשיחה מלפני עשר שנים, עם פעילי סביבה מאירופה שביקרו בארץ. דיברנו על המאבק בתרבות התלות ברכב הפרטי. הנציג הגרמני התגאה שבגרמניה יש מקומות בהם חמישית מהאנשים לא נוסעים ברכב ב״יום ללא מכוניות״ שהתנועה הסביבתית יזמה. ההולנדית אמרה שאצלם זה מגיע אפילו לרבע. כשהגיע תורי, כיו״ר אירגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, סיפרתי שבעיר שלי יש יום בו כמעט אף אחד לא נוסע בכלל. "

היי דב, יום כיפור 2012 התקשר, הוא רוצה את האנקדוטה שלו בחזרה:

"אני נזכר בדיון מלפני עשור, עם פעילי סביבה מהעולם שהתגאו בשיעורי ההצלחות של "הימים ללא מכוניות" אצלם. אצלנו בעיר, אמרתי להם, יש פעם בשנה "יום ללא מכוניות" שכמעט אין בו מכוניות בכלל."

ומסתבר שהסיפור עתיק יותר מחשבון הפייסבוק של חנין. הנה יום כיפור 2010:

"לפני מספר שנים השתתף נציג ישראלי בדיון סביבתי באירופה. משתתפי הדיון השוו את ההישגים שלהם באירועי "יום ללא מכוניות" שאורגנו ברחבי היבשת. המצליחים ביניהם התגאו בהפחתה של רבע במספרן של המכוניות שנעו בכבישי הערים. המשתתפים כולם הופתעו לשמוע כי בתל אביב יש יום ללא מכוניות שבו כמעט אף אחד לא נוסע."

======

כפי ששני קוראי הבלוג וודאי שמו לב, ה׳נציג הישראלי׳ מ׳לפני מספר שנים׳ הפך למר חנין עצמו מ-2002, או 2003 או 2005, תלוי לפי איזה טקסט הולכים. הדיון היה באירופה, או שמא בארץ, אולי אפילו בכנסת. המתגאים המופתעים הופכים מאירופאים באופן כללי, לגרמני, ואז להולנדית וגרמני, ודווקא ככל שהזמן עובר הסיפור לא מתעמעם אלא אוסף צבע ופרטים.

יתכן, כמובן, שהדבר קרה כמה פעמים. או שחנין ניכס לעצמו סיפור של מישהו ומאז הוא חוזר עליו לעייפה. אבל מכיוון שב-2009 חנין מתראיין בנושאי יהדות ומזכיר את עניין ה"יום ללא מכוניות" בהקשר של יום כיפור, בלי להעלות את האנקדוטה האהובה עליו למרות שהיא התרחשה כמה שנים קודם לכן…אני חושב שזה ניחוש מושכל להגיד שהסיפור הזה הומצא מתישהו בין 2009 ל-2010.

מודעות פרסומת