תור הזהב של משחקי הלוח

מאת נביא שקר

למעט קריאת פרוטוקלים של ועדות הכנסת ו/או עבודות סמינריוניות נשכחות שהגישו חברי כנסת איזוטרים, העיסוק המומלץ על ידי מערכת נביא שקר לשעות הוא פנאי הוא משחקי לוח. אם הדבר הראשון שקופץ לכם לראש כשאתם שומעים את צירוף המילים 'משחקי לוח' הוא זיכרון ילדות מהחדר האטום במלחמת המפרץ, כשאמא ואבא מנסים באופן מאולץ לשכנע אתכם שמונופל זה כיף בחמש בבוקר כשהאזעקה העירה אתכם – תעשו לעצמכם טובה ותשימו מאחור את שנות התשעים. האמת היא שמשחקי לוח אינם הדבר המשעמם הזה ששיחקתם כשהייתם ילדים ובכלל, אינם רק לילדים. האמת היא שמשחקי לוח וקלפים זוכים לעדנה בשנים האחרונות, עדי כך שיש מי שטוען שאנחנו חיים בתור הזהב של משחקי הלוח.  אז אם חשבתם שמשחקי וידאו הרגו את כוכבי הקרטון והקוביות, מחכה לכם הפתעה.

הבעיה העיקרית עם תחביב משחקי הלוח היא שכמו כל מוצר איזוטרי, קשה להשיג אותו בארץ. אמנם אפשר להשיג בארץ משחקים טובים ואפילו מצויינים, ולעיתים אפילו משחקים מעולים בעברית. אבל המבחר מצומצם, המחירים מופקעים ובאופן כללי המשחקים היותר מגניבים הם לא אלו שמיוצרים על ידי חברות גדולות ונמכרים בסטימצקי (אם כי, כאמור, יש יוצאי דופן). למרבה השמחה, שוק המשחקים האירופאי תוסס ומרגש אף יותר מזה האמריקאי, עד כדי כך שבארה"ב מתייחסים להתפוצצות של משחקי הלוח בשנים האחרונות בתור 'פלישת המשחקים האירופאיים'. מבלי להיכנס לניתוח מעמיק של קטגוריית המשחקים האירופאיים (או כפי שלפעמים קוראים להם, משחקים בסגנון גרמני), נאמר רק שחלק גדול מהמשחקים האירופאים הללו לא מדפיסים שום מילה באף שפה על חלקי המשחק, כך שתוכלו לקנות משחק צרפתי, גרמני או ספרדי ולחפש באינטרנט את החוקים של המשחק, ולשחק בלי בעיה. אם, למשל, בא לכם להשיג משחק פולני חדש שנראה מגניב, תוכלו למצוא אותו בחנות בריטית או אפילו קנדית. ואם זה לא הולך, אפשר כמובן ללכת לחנויות הענק האמריקאיות או כל חנות אחרת שתמצאו, שעושה משלוחים לכל מקום בעולם. יחי האינטרנט.

מאחר ואפשר להשיג משחקי לוח מעולים, עם קצת מאמץ, גם בארץ – חשבנו לספק מדי פעם קצת מידע על משחק מעניין או שניים ששווה לבדוק. ננסה להזכיר משחקים מיוחדים או כאלו שאתם עשויים לא להיתקל בהם אם אתם לא בסצינה. מדי פעם גם נכסה משהו יותר מיין-סטרים.

והיום נזכיר שני משחקים לשני שחקנים, שאפשר לשחק עם בן או בת הזוג. משחקים לשניים הם מין קטגוריה בפני עצמה, כי משחקים מרובי משתתפים בדר"כ לא עובדים טוב בשניים,  גם אם הם מציעים חוקים לשני שחקנים. אולי בהמשך נדבר על כאלו שכן, כמו המשחק הזה שאפשר אפילו להשיג בארץ.

למשחק הראשון קוראים תור הכסף (Coin Age) והוא מיקרו-משחק שהופק לאחרונה באמצעות קמפיין מוצלח בקיקסטרטר. מה שנהדר במשחק הזה, הוא שאתם יכולים להדפיס לעצמכם עותק של המשחק לבד בבית, להדביק אותו על פיסת קרטון ולשים אותו בארנק. הלוח בגודל של כרטיס אשראי וכלי המשחק הוא כסף כיס (אם כי הוא מצריך הרבה יותר מטבעות ממה שיש לי בדר"כ בכיס). אתם יכולים לשחק את המשחק הזה עם הבחור שעומד לפניכם בתור לבנק או למשרד הפנים, ולמרות שהוא קטן ונראה תמים – מדובר במשחק אסטרטגיה חריף ומעניין שמאתגר גם טיפוסים תחרותיים, ולא רק בגלל שלא כל כך קל לשחק על כף היד כשעומדים בתור.

תור הזהב. משחק כיס קטן וערמומי.

תור הכסף. משחק כיס קטן וערמומי.

את הוראות המשחק תוכלו למצוא אפילו בעברית או בוידאו, אבל העיקרון פשוט – שחקן אחד משחק עץ, שחקן שני משחק פאלי.  כל שחקן מנסה לכסות את המפה במטבעות עם הצד שלו כדי לשלוט באזורי הצבע. את המטבעות הקטנים אפשר להניח על המטבעות הגדולים יותר, אבל הם שווים פחות נקודות בסוף המשחק. והחלק הכי חשוב, במקום לגלגל קוביות או משהו כזה – פשוט מנערים את המטבעות בכף היד ומטיחים אותם על השולחן. כיף, כבר אמרנו?

אגב – יש מי שטוען, ובמידה לא מועטה של צדק, שהרעיון של מיקרו-משחק על כרטיס אשראי היה כל כך מוצלח שהוא הועתק באופן כמעט מיידי על ידי פרוייקט קיקסטרטר אחר שלא אקשר אליו כדי לא להרחיב לו את החשיפה; בלי להתייחס לעניין ההעתקה, אם תדפיסו את המשחק המקורי תוכלו תמיד להגיד שאתם משחקים את משחק המטבעות המקורי. חוץ מזה, אם הרעיון הזה כל כך מוצלח – נראה בקרוב עוד משחקי לוח שאפשר לשים בכיף בארנק .

אם תור הכסף הוא משחק קטן, קצר ומהיר – מאבק הצללים הוא משחק ארוך, כבד וגדול. מתאים לשני שחקנים חובבי פוליטיקה והיסטוריה ובעיקר בעיקר – שילוב של השניים עם משחק לוח אסטרטגי שיצרוך את כל אנרגיות המוח שלכם ועוד. מאבק הצללים הוא אחד המשחקים הקלאסיים האלו, שאפשר להשיג גם בארץ. וזה לא מקרי – מאבק הצללים כרגע מדורג מס' 1 באותו אתר חנוני שהזכרנו קודם. דירוגים הם עניין בעייתי, ולא הייתי אומר שזה אומר שמדובר במשחק הכי טוב שנוצר אי פעם, אבל זה סיבה טובה לפחות לנסות את המשחק.

מאבק הצללים. המלחמה הקרה קורמת עור וגידים על השולחן במטבח. טוב, השולחן במטבח באמת לא גדול מספיק, צריך יהיה להעביר את הלוח לשולחן בסלון.

מאבק הצללים הוא משחק שמדמה את המלחמה הקרה. שחקן אחד שולט בארה"ב והשחקן השני בברית המועצות, ועל השולחן בסלון תוכלו שניכם להפוך את המזרח התיכון, מרכז אמריקה ודרום מזרח אסיה למגרש המשחקים הפרטי שלכם. כן כן, תוכלו לעשות הפיכה צבאית בקובה, לעודד את הודו לפלוש לפקיסטן (או להפך) וכמובן שאי אפשר לשכוח את הקלף שחוזר בלי סוף כל המשחק – מלחמות ישראל ומדינות ערב. אבל בין לבין גם תארחו משחקים אולימפיים, תשלחו ילדה אמריקאית לפגוש את המזכיר הכללי של המפלגה הקומוניסטית, תקימו את נאט״ו ותפיצו סוציאליזם ו/או זכויות אזרח במזרח אירופה.

אבל החלק המבריק באמת במשחק היא הדרך שבה שכללו המעצבים את שיטת משחקי המלחמה מבוססי קלפים. כל שחקן מחזיק בידו מספר קלפים וצריך בתורו לבחור כיצד לשחק אותם. על כל קלף יש אירוע היסטורי כלשהו, והאירועים מקוטלגים לאירועים 'סובייטים' שסייעו להפצת הקומוניזם בעולם (כמו למשל קמפיין זכויות האזרח או ילדי הפרחים בארה"ב! יחי הקומוניזם!) ואירועים פרו-אמריקאים שסייעו להפצת הקפטליזם והליברליזם (כמו למשל שהסובייטים ירו בטיסה אזרחית לדרום קוריאה! יחי הקפיטליזם!). כל תור, תצטרכו לבחור בין שימוש בקלפים בתור אירוע לבין שימוש בערך המספרי שלהם לצורך הפיכות צבאיות והפצת התורה הקומוניסטית/קפיטליסטית. אבל, וזה החלק המעניין – אם הקלף שבידכם מכיל אירוע של היריב, האירוע יקרה בכל מקרה כשתשחקו את הקלף. כך תמצאו את עצמכם מתחבטים בסוגיות קשות כל הזמן – כיצד להימנע מלקדם את היריב תוך כדי שאתם מנסים להלחם בו.

בפועל תמצאו את עצמכם אומרים דברים כמו, 'אם אני מוותר לקומונזים הזוחל באפגניסטן, אני עשוי למצוא את כל המזרח תיכון מעורער… מצד שני, אם אני לא משקיע משאבים בגוואטמלה, אני עשוי לאבד את כל מרכז אמריקה. לעזאזל! אני פשוט אאלץ לשחק את קלף הסין שלי'.