״כלל אצבע״ מצוץ מהאצבע

מאת נביא שקר

הכותרת הראשית באתר ׳הארץ׳ לפני כמה שעות הייתה כתבת הפרשנות של עמוס הראל, הפרשן הצבאי.

הראל התייחס לירי הרקטות האחרון מרצועת עזה, והוסיף:

״מאז ההתנתקות ב-2005 נוצר מעין "כלל אצבע", המאפשר לזהות מראש סבבי מהלומות בין ישראל לחמאס על פי מספר הרקטות שנורות. ברגע ששיעורן חוזר לקצב של שיגור ליום, מתחילה הספירה לאחור לקראת הסבב הבא.״

מאז ההתנתקות היו 3 סבבי לחימה בעזה: גשמי קיץ (סוף יוני 2006 עד סוף נובמבר 2006), עופרת יצוקה (סוף דצמבר 2008 עד אמצע ינואר 2009) ועמוד ענן (אמצע נובמבר 2012).

מבחינה סטטיסטית הניסיון להחיל על משהו כזה ״כלל אצבע״ נראה טיפשי. כלל אצבע לפעמים עובד ולפעמים לא, אז במקרה הזה מספיק שהוא יהיה נכון ל-2 מתוך 3 הסבבים והראל יכול להכריז שהוא צודק. באותה מידה אני יכול לטעון שמאז ההתנתקות כלל האצבע הוא שישראל נכנסת לעזה בחודשים המאוחרים של שנים זוגיות (היי, זה עבד ב-2006, 2008 ו-2012. 2010 לא, אבל זה כלל אצבע!).

ועוד עניין – כלל האצבע הטיפשי שלי לפחות נותן חלון זמן כלשהו. מה זה אומר ״החלה הספירה לאחור״? כמה זמן היא אמורה להמשך?

כדי לנסות לבדוק את הטענה של הראל, הסתכלתי על נתוני שיגורי הרקטות ופצצות המרגמה מאז תחילת 2007. לצערי אין לי נתונים לכל חודש של 2006, אז נאלץ להסתפק ב״עופרת יצוקה״ ו״עמוד ענן״. נראה לי שבכל מקרה יהיה לנו מספיק מידע. הנה מספר השיגורים לאורך זמן:

שיגורים

העלייה הרצינית האחרונה היא כמובן ׳עמוד ענן׳, והעלייה הרצינית לפני כן היא ׳עופרת יצוקה׳. התקופה הארוכה שבה היה מספר גבוה של רקטות לעבר ישראל לא כלל מבצע צבאי, וזוהי בערך התקופה של ההשתלטות של החמאס על רצועת עזה.

סימנתי גם בקו אופקי מקווקו את המקום בו ישנם 30 שיגורים לחודש, הקצב שהראל התייחס אליו כ- ״ברגע ששיעורן חוזר לקצב של שיגור ליום, מתחילה הספירה לאחור לקראת הסבב הבא.״

מרוב הרקטות בזמן עמוד ענן קשה קצת להבין מה קורה, אז הבה נשרטט את אותו גרף, רק עם ציר y לוגריתמי:

פצצות ללוגריתם

רצינו לדעת כמה זמן בערך נמשכת אותה ׳ספירה לאחור׳. אם נסתכל על התקופה בין שני העימותים האחרונים, אפשר לראות שאותו ״קו אדום״ של הראל נחצה בערך בינואר 2010, כמעט שלוש שנים לפני הלחימה. אם נסתכל על ה׳הפרה המשמעותית׳ הראשונה (כאשר ׳משמעותית׳ מוגדר כ׳מה שקופץ לי בעין׳) אז מדובר על מרץ 2011, שנה וחצי לפני הלחימה.

קשה קצת להגיד מה היה לפני ׳עופרת יצוקה׳ כי אין לי את הנתונים מ-2006 לפי חודש, אבל נראה שמדובר בלפחות שנתיים.

כלומר: גם אם יש ׳כלל אצבע׳ כלשהו שאומר שקצב שיגורים שחוצה סף מסויים מוביל ל״ספירה לאחור״ לקראת מבצע צבאי –  לא נראה שאותו סף הוא 30 שיגורים בחודש, וה״ספירה לאחור״ היא תקופה של בערך שנה וחצי או שנתיים, שזה הרבה יותר מתחושת הבהילות שעולה מהכתבה של הראל. וכל זה בהנחה שאותו כלל אצבע בצורתו הכללית מתאר את המציאות. כמעט בטוח שלא. וגם לא נראה לי שהראל המציא את הכלל או את הסף הזה בעצמו, רוב הסיכויים שהוא פשוט מעביר מידע מתדרוך.

בקיצור, יש לנו כאן כתבה שמעבירה מידע מתדרוך שמתאר סף שלא קיים במסגרת כלל אצבע שאי אפשר לבדוק אותו.

בראבו, מר הראל. בראבו.